1 000 000 Сонячних дахів до 2030 року

112 000 / 1 000 000

Ми з радістю запропонуємо наші варіанти вирішення Вашого питання

18.05.2023
Все про сонячні батареї та станції

Все про сонячні батареї та станції: що це, принцип роботи, переваги та недоліки

Тарифи на електропостачання постійно зростають для компаній, тому бізнесмени все частіше дивляться в бік відновлюваних джерел енергії. Сонячна електростанція — це гарний варіант, якщо ви хочете отримати енергонезалежність і скоротити витрати на електроенергію на наступні 25 років. До того ж деякі системи можуть віддавати надлишок згенерованої енергії в мережу, щоб продавати її за “Зеленим тарифом”, Net-Metering або Net-Billing.

Сонячна електростанція: що це таке та як вона працює

СЕС — система, що складається з декількох компонентів та системи накопичення, включно з фотопанелями та інвертором. Вона використовує сонячне світло, перетворюючи його на електричну енергію. Потім постійний струм перетворюється на змінний — він призначений для живлення різних приладів і пристроїв.

Сонячні панелі — це ключові компоненти станції. Вони складаються з безлічі осередків, що містять напівпровідниковий матеріал. Саме вони відповідають за перетворення світла на електроенергію.

Іншим важливим елементом СЕС є інвертор. Враховуючи принцип роботи сонячної електростанції, струм, що генерується, є постійним. Він не підходить для живлення споживачів, тому спочатку його потрібно перетворити на змінний. Це завдання бере на себе інвертор, який є одним із головних компонентів системи.

Залежно від типу устаткування, СЕС може як забезпечувати потреби об'єкта, так і віддавати надлишки в електромережу. Знаючи, як сонячні панелі працюють, стає зрозумілим, що основні відмінності в конфігурації стосуються інших компонентів системи, а також їх параметрів і принципу роботи.

Все про сонячні електростанції: сфери застосування

Правильно підібрані технічні рішення саме для ваших потреб можуть знизити залежність об'єкта від електромереж, оскільки вони можуть генерувати оптимальну кількість енергії. Враховуючи принцип роботи сонячної батареї, СЕС загалом та актуальні тарифи на електрику, вона може зацікавити:

  • Приватні домогосподарства. Власникам будинків такі системи допоможуть не лише заощадити, а й здобути енергетичну незалежність і безпеку. Сонячні електростанції — це ваш спосіб забути про зростаючі тарифи на електроенергію, а також перебої або відключення електропостачання.

  • Бізнес. Якщо підприємство споживає електроенергію, сонячні системи можуть вплинути на підвищення рентабельності бізнесу. Кав'ярні, офіси, готелі, промислові цехи, ферми — це лише кілька варіантів бізнесу, які можуть встановити СЕС для власних потреб.

Принцип дії сонячної електростанції дозволяє системі генерувати енергію за будь-якої погоди та незалежно від пори року (взимку — до 15%). Для цього наші фахівці вивчають всі особливості розташування СЕС, включно з затіненням фотопанелей, кутами їх нахилу, регіоном тощо.

Що дають сонячні батареї в станціях різних типів

Зауважимо, що фотопанелі працюють однаково незалежно від системи. Однак самі електростанції можуть відрізнятися за конфігурацією, потужністю та принципом роботи. Розгляньмо, для чого потрібні сонячні електростанції різних типів:

  • Автономні — оснащені акумуляторними батареями, у яких накопичується електроенергія. Забезпечує об'єкт електрикою вдень, а вночі (коли немає сонця) або під час аварійних відключень, СЕС переходить на живлення від акумуляторів. З огляду на принцип роботи сонячних електростанцій цього типу, вони не можуть генерувати надлишок енергії для продажу в мережу.

  • Мережеві — не мають акумуляторів, тому не накопичують електроенергію, а лише генерують її. Електрика використовується для покриття потреб підприємства чи будинку, а надлишок може віддаватися в мережу за “Зеленим тарифом” або майбутнім Net-Billing.

  • Гібридні — поєднують переваги СЕС двох попередніх типів. Вважаються універсальним варіантом. Як працює сонячна електростанція цього типу? Надлишок згенерованої енергії можна продавати або накопичувати в акумуляторах. Працюють одночасно і від мережі, і від акумуляторів.

Сонячні електростанції: плюси та мінуси систем

Будь-яка СЕС має сильні та слабкі сторони, які потрібно враховувати, підбираючи систему. Спочатку розглянемо переваги:

  • Енергетична незалежність — це те, чим корисні сонячні електростанції як для приватних будинків, так і для бізнесу. Якщо система оснащена акумуляторними батареями, саме через них подаватиметься живлення в разі нестачі генерації. До того ж станції зазвичай мають різні смарттехнології та функції енергозбереження — це позитивно впливає на ефективність споживання електроенергії.

  • Економія — ваш об'єкт стає менш залежним від електромережі та, як наслідок, високих тарифів на електрику. Якщо вас зацікавили потужні сонячні електростанції, переваги такого устаткування можуть стосуватися не лише економії, а й прибутку. Отримувати його можна, продаючи державі (віддаючи в мережу) надлишок генерації.

  • Простота обслуговування — догляд за СЕС слід довірити досвідченим фахівцям. Вони мають усе необхідне обладнання та знають, який догляд потрібен обладнанню. Проводити сервісне обслуговування потрібно двічі на рік.

Щоб дізнатися все про сонячні панелі та станцію в цілому, потрібно також розглянути їх недоліки:

  • З часом ефективність роботи фотомодулів знижується. У середньому деградація складає менше ніж 1% на рік, проте за потреби з часом ви можете просто докупити нові панелі.

  • Залежно від підприємства СЕС заміщає частину потреби бізнесу в електропостачанні. Однак для цього фахівці мають перевірити об'єкт і провести необхідні розрахунки.

  • СЕС окупаються в середньому за 3-4 роки, але початкові витрати на встановлення системи не можна назвати скромними. Однак, ви можете скоротити навантаження на бюджет, оформивши розтермінування під час купівлі електростанції. Також можна встановлювати СЕС “чергами”, поступово нарощуючи потужність.

Особливості фотопанелей

Як саме фотопанелі СЕС приймають сонячне світло та перетворюють його на електроенергію? Розглянемо їх основні особливості. Якщо вас зацікавили сонячні батареї, плюси та мінуси цих елементів стосуються переважно їхньої ефективності. Вона може сильно змінюватись залежно від низки факторів, включно з погодними умовами, місцем розміщення та нюансами монтажу:

  • Достатня кількість світла — саме те, що потрібно для сонячних батарей, тому їх продуктивність залежить від регіону країни. Наприклад, на півдні та на Закарпатті генерація буде кращою завдяки великій кількості сонячних годин. Мінус полягає в тому, що в інших частинах України продуктивність СЕС може бути нижчою, але не критично.

  • Якщо ви замислюєтеся про встановлення сонячних батарей, потрібно знати, що існує залежність результату від погодних умов. Елементи гірше генерують електроенергію за нестачі сонячного світла. Це може статися через хмарність, дощ або сніг. Однак тут є й перевага: навіть попри погані погодні умови, СЕС все одно продовжує генерувати електроенергію, але в меншій кількості.

  • Існують деякі нюанси щодо того, як встановлюється сонячна батарея: принцип роботи цих елементів передбачає, що панелі будуть надійно зафіксовані. Плюс у тому, що правильно встановлена система працюватиме з максимально можливою ефективністю.

Звертайтеся до експертів Atmosfera, якщо у вас залишилися питання. Фахівці розкажуть вам все про СЕС: переваги та недоліки систем, особливості їхньої роботи, обслуговування тощо.