Альтернативна енергетика України: системи Net Metering і Net Billing
“Зелений” тариф свого часу дав поштовх до розвитку ринку відновлюваних джерел енергії в нашій країні. Проте він мав як сильні, так і слабкі сторони. Поліпшити ситуацію можуть альтернативні системи, які поступово запроваджуються в Україні. Мова про Net Metering і Net Billing, завдяки яким можна вигідно віддавати надлишки електроенергії до загальної мережі. Системи працюють лише з енергією, виготовленою з альтернативних джерел, наприклад, за допомогою сонячних електростанцій (СЕС).
Особливості Net Metering і Net Billing систем
На відміну від “зеленого” тарифу, системи Net Metering і Net Billing мають свої унікальні особливості, а також сильні та слабкі сторони. Розгляньмо їх детальніше, щоб розібратися у всіх головних аспектах.
Net Metering
Це не просто система, а своєрідний аналог “зеленого” тарифу. З її допомогою домогосподарства можуть використовувати енергію, що генерується сонячними станціями, для власних потреб, а надлишки — віддавати в єдину енергетичну мережу України. Обсяг зараховується на індивідуальний баланс споживача як кВт·год.
У майбутньому цей надлишок можна забирати назад, просто споживаючи електроенергію із загальної мережі. Наприклад, коли електростанції не генерують енергію (увечері та вночі) або коли генерація мінімальна (у похмуру погоду).
Система Net Metering ідеально підходить для запуску ринку альтернативної енергетики. Сьогодні вона запущена та успішно працює у більш ніж 70 країнах. Ключову перевагу системи найлегше зрозуміти на такому прикладі:
-
Здебільшого найбільше енергії сонячна електростанція генерує в обідню пору. Однак пік споживання електрики зазвичай припадає на ранок і вечір. Через це власник домогосподарства не може використати попередньо згенеровану енергію, якщо в СЕС не передбачені акумуляторні батареї.
-
Однак, завдяки системі Net Metering, користувач може використовувати електроенергію із загальної мережі. Її кількість буде еквівалентна надлишкам, які раніше згенерувала електростанція.
-
Це дозволяє споживачеві заощадити на енергоспоживанні, оскільки він уже зробив свій внесок в альтернативну енергетику. Тобто віддав до загальної мережі надлишки згенерованої енергії, яку потім зможе забрати у вигляді певної кількості кВт⋅год.
Net Billing
Система, яка працює майже ідентично Net Metering. Головна відмінність у тому, що на індивідуальний баланс домогосподарства надлишок згенерованої енергії зараховується у вигляді не кВт⋅год, а гривень. Водночас їх кількість залежить від того, скільки коштувала електроенергія на момент передачі надлишків до загальної мережі.
Особливістю Net Billing системи є той факт, що гроші зараховуються на спеціальний рахунок споживача. Тобто їх не можна перевести в готівку або вивести на карту. Такими гривнями можна лише розраховуватися за спожиту із загальної мережі електроенергію.
Впровадження систем Net Metering і Net Billing
Сьогодні все ще відкрите питання щодо того, яку з двох систем впроваджуватимуть в Україні. Остаточно це стане відомо, коли розроблять і приймуть відповідну нормативно-правову базу.
Водночас як Net Billing, так і Net Metering, може дати поштовх для розвитку альтернативної енергетики в нашій країні. Завдяки розподіленій генерації енергосистема стане стійкішою, а власні сонячні електростанції споживачів — вигіднішими.
Чому варто впроваджувати системи Net Metering і Net Billing
Ідея “зеленого” тарифу полягала в тому, що домогосподарства самі споживатимуть основну частину електроенергії, що генерується, а віддаватимуть у мережу лише мінімальну частину у вигляді надлишків. Насправді вийшло навпаки:
-
Споживачі встановлювали потужне обладнання там, де не було споживання.
-
Державі доводилося оплачувати значну частину енергії, яку віддають у мережу.
-
СЕС встановлювалися переважно для отримання фінансового прибутку, а не для розвитку альтернативної енергетики.
Проте аналоги “зеленого” тарифу, наприклад, Net Billing, дозволяють забезпечити якісніший розподіл згенерованої електроенергії. Тобто буде вигідніше встановлювати сонячні електростанції там, де дійсно є споживання та можна витратити накопичені гривні чи кВт⋅год за продаж надлишків енергії.
Існують інші переваги, пов'язані з впровадженням систем Net Metering і Net Billing. Розглянемо їх детальніше.
Гарантії походження “зеленої” енергії
Паралельно з впровадженням систем Net Metering і Net Billing розробляються додаткові інструменти, наприклад, сертифікати-гарантії походження електроенергії. Це важлива перевага для ринку, тому що такі документи підтверджують, що енергія дійсно була виготовлена з альтернативних джерел енергії. Зокрема, за допомогою сонячних електростанцій.
Це корисний інструмент для юридичних осіб, які експортують товари за кордон, наприклад, до Європи. Завдяки цьому можна забезпечити потужний стимул для розвитку ринку відновлюваних джерел енергії.
Гнучкість розрахунків і перспективи
Завдяки вищезазначеним системам, особливо Net Billing, відкриваються різноманітні варіанти того, як можна побудувати вигідну взаємодію між споживачами та енергетичною системою. Наприклад, у майбутньому може з'явитися можливість у різний час продавати надлишки генерації за різними цінами.
У такій ситуації буде вигідно віддавати в мережу надлишок згенерованої електроенергії під час пікових годин — вранці та ввечері. Крім фінансової вигоди, це може сильно стимулювати ринок накопичення. Завдяки цьому надлишки надходитимуть у загальну мережу тоді, коли це найбільше потрібно енергосистемі. Для реалізації такої можливості достатньо впровадити набір технологій розумної мережі та спеціальних систем накопичення.
Сьогодні серед експертів продовжуються обговорення щодо переваг і ризиків як Net Metering, так і Net Billing. Особлива увага приділяється методам підтримки малих сонячних електросистем, тому що розробка таких рішень спричиняє появу нових вигідних правил як для громадян, так і промислових власників СЕС в Україні.