Типи сонячних електростанцій, яку станцію обрати?
За умови дотримання правил експлуатації та регулярного обслуговування, сонячні електростанції (СЕС) можуть працювати не менше ніж 25 років. Протягом цього часу устаткування справно перетворюватиме сонячне світло на електроенергію. Однак для максимальної ефективності потрібно встановлювати правильно підібрану систему.
Розгляньмо, які є сонячні електростанції, у чому їх особливості та переваги.
Основна інформація про види сонячних електростанцій
Насамперед розберемося з конструкцією обладнання. Система складається з таких елементів:
Фотопанелі (батареї) — ключові компоненти станції, які перетворюють сонячне світло на електроенергію.
-
Інвертор — перетворює постійний струм на змінний, який потім використовується для живлення споживачів.
-
Акумуляторні батареї — призначені для накопичення електроенергії. Передбачені не у всіх СЕС, проте їх можна докупити за потреби.
-
Кріплення — застосовуються для встановлення обладнання на даху або спеціальній металоконструкції (для наземного розміщення).
-
Кабелі та інші витратні матеріали — за їх допомогою підключають обладнання.
Власники сонячних електростанцій можуть додатково встановити спеціальну систему моніторингу. Вона дозволяє дистанційно контролювати чи керувати роботою системи.
Зауважимо, що існують різні типи електростанцій: залежно від джерела енергії розрізняють автономні, гібридні та мережеві. Однак їх конструкція, характеристики та принцип роботи можуть відрізнятися.
Від чого залежить вибір типу сонячної електростанції
Усі системи мають свої особливості, сильні та слабкі сторони. Порівнюючи можливості кожного устаткування, ви зможете підібрати оптимальний варіант. Розгляньмо, які типи сонячних електростанцій є, та характеристики таких систем.
Спочатку потрібно визначитися, з якою метою купується устаткування. Від цього залежить те, до якого типу належатиме СЕС. Зазвичай системи купують з метою:
-
Енергетичної незалежності — станція може генерувати таку кількість електроенергії, якої буде достатньо для покриття майже всіх потреб будинку. Це мінімізує залежність об'єкта від аварійних відключень та нестабільної роботи мережі.
-
Економії — багато видів сонячних електростанцій призначені для генерації електрики, яка може застосовуватися для потреб будинку або підприємства. Тарифи на електропостачання постійно зростають, а енергія від СЕС залишається дешевою. Завдяки цьому досягається економія.
-
Прибутки — багато типів сонячних електростанцій можуть генерувати електроенергію з надлишком. Ці надлишки можна продавати (віддавати в мережу), якщо така можливість передбачена конфігурацією станції або чинним законодавством.
Які існують види сонячних електростанцій
Визначившись із поставленими завданнями та цілями, ви зможете підібрати відповідне обладнання. Давайте детальніше вивчимо сонячні електростанції та їх типи:
-
Мережеві — не оснащені акумуляторними батареями, проте надають можливість віддавати в мережу надмірну електроенергію. Продавати її можна за "Зеленим тарифом", а також за аналогічними програмами — Net-Metering або Net-Billing.
-
Автономні — призначені для генерації електроенергії, яка повністю споживатиметься будинком. Водночас надмірна енергія накопичується в акумуляторних батареях: вона використовуватиметься для живлення споживачів у той час, коли СЕС не може генерувати електрику (наприклад, уночі).
-
Гібридні — поєднують переваги систем двох попередніх типів. Тобто, універсальні сонячні електростанції гібридного типу можуть працювати як з акумуляторами, так і з мережею. До того ж обладнання може миттєво перемикатися між джерелами живлення (мережа/батареї), щоб забезпечити безперебійне електропостачання. СЕС також можуть працювати за індивідуальними налаштуваннями, наприклад, гріти воду в певний час доби або забезпечувати зарядку електромобіля лише від сонячної енергії.
Які існують види сонячних батарей (фотопанелей)
Будь-яка сонячна електростанція оснащена фотомодулями. Ці компоненти можуть бути двох видів:
-
Полікристалічні — виготовляються з перетоплених частин кристалів.
-
Монокристалічні — створюються з цілісного кристала кремнію.
Монокристали мають більш однорідну структуру порівняно з полікристалічними панелями. У них вищі показники річного виробітку, а також вони показують хороші результати за нестачі сонячного світла (ефективніше перетворюють його на електроенергію).
Раніше монокристали мали високу вартість, проте завдяки розвитку технологій ціна таких фотопанелей зрівнялася з полікристалічними. Якщо вас зацікавили сонячні панелі, види цих компонентів, швидше за все, будуть представлені лише монокристалами, тому що сьогодні вони домінують на ринку.
Зауважимо, що за належного догляду та своєчасного обслуговування фотомодулі можуть прослужити кілька десятків років. До того ж вони повільно деградуватимуть (втрачатимуть свої властивості) — не більше ніж 1% на рік. Тобто втрата продуктивності за 25 років становитиме лише 20-25%. За необхідності можна докупити нові фотопанелі, щоб підвищити ефективність перетворення електроенергії.
Щоб дізнатися більше про системи та їх компоненти, ви можете звернутися до експертів Atmosfera. Вони розкажуть вам все про сонячні електростанції: назви і розміщення устаткування, їх щорічний виробіток і багато іншого.